Skoči na vsebino

Programi z vrtci in OŠ

Pri MDPM za Goriško že vrsto let izvajamo programe z lokalnimi vrtci in osnovnimi šolami, kot so Otroški parlament, Zeleni nahrbtnik, Bralna značka in Dedek Mraz ter Evropa v šoli.

9555116233161722_logo_otroski_parlamenti-200x194.png

Kaj je otroški parlament?

Otroški parlamenti so program vzgoje otrok in mladostnikov za demokracijo pri ZPM Slovenije. Kot oblike demokratičnega dialoga se izvajajo v vseh šolah po Sloveniji, nadgradijo se s parlamenti na občinski in regionalni ravni in se zaključijo na nacionalnem otroškem parlamentu. Program izvajamo že od leta 1990 in pomeni eno od izvirnih oblik spodbujanja otrok k izražanju lastnih mnenj o vprašanjih, ki jih po demokratičnem postopku izberejo sami. V programu sodelujejo učenci in dijaki iz večine slovenskih šol ob podpori mentorjev in prostovoljcev.

Otroški parlament je javna tribuna otrok na temo, ki jo izberejo osnovnošolci na državnem otroškem parlamentu. Pomeni tudi obliko sodelovanja otrok v družbenem dogajanju ter pridobivanje vedenj o človekovih in državljanskih pravicah.

 

Kdo sodeluje v otroškem parlamentu?

V otroškem parlamentu sodelujejo osnovnošolci, ki so jim v šolah v pomoč ravnatelji, mentorji, učitelji, svetovalni delavci... izven šole pa sodelavci zveze prijateljev mladine. Osnovnošolci zaključujejo svoje razprave na državnem otroškem parlamentu. Organizator nacionalnega programa otroškega parlamenta je Zveza prijateljev mladine Slovenije.

 

Zakaj otroški parlament?

Otroški parlament je nastal na pobudo učencev, da bi lahko javno spregovorili, predstavili svoja mnenje, ideje, dileme o vprašanjih, ki so pomembna v obdobju odraščanja v okolju, kjer živijo, se šolajo ali preživljajo prosti čas. Ob tem pričakujejo pozornost teko šolskih kot lokalnih oblasti ter vladnih in nevladnih organizacij, ki morajo prisluhniti pobudam mladih.

 

Kako deluje?

Otroški parlament deluje v obliki zasedanj, ki omogočijo sodelovanje vsem osnovnošolcem. Zasedanja potekajo v osnovnih šolah v razrednih skupnostih in na ŠOLSKEM PARLAMENTU. Na vsaki šoli učenci izberejo delegacijo za občinski otroški parlament. Na tem se izbere delegacija za regijski otroški parlament, nakar izbrani predstavniki zastopajo interese vrstnikov na državnem otroškem parlamentu v dvorani državnega zbora v Sloveniji.

Vsako leto MDPM za Goriško omogoča otrokom, ki sodelujejo v otroškem parlamentu brezplačno udeležbo na 3-dnevnem taboru znanja, kjer otroci pridobivajo kompetence za aktivno državljanstvo in partecipacijo v otroškem parlamentu. Tabori znanja na temo otroške participacije krijemo iz sredstev 'Kapljica Soče'.

Želiš sodelovati? Na svoji šoli povprašaj, kdo je mentor otroškega parlamenta in se pridruži skupini.

Več informacij: https://www.zpms.si/programi/otroski-parlamenti/

9549478450044264_logotip-bz.jpg

Bralno značko sta osnovala pisatelj Leopold Suhodolčan in prof. Stanko Kotnik. Prve - Prežihove značke - so bile podeljene maja 1961 na Koroškem. Od začetka devetdesetih let, ko se je gibanje posodobilo z motivacijskim programom S knjigo v svet, je to tudi njeno geslo. V letu 2002 se je Bralna značka organizirala kot samostojno Društvo Bralna značka Slovenije - ZPMS, njen program pa je še vedno del nacionalnega programa Zveze prijateljev mladine Slovenije in ima kot tak marsikje po Sloveniji močno organizacijsko in finančno zaslombo pri društvih ali zvezah prijateljev mladine.V strokovnem smislu gibanje od vsega začetka vodijo mentorji po šolah (od devetdesetih let dalje tudi po vrtcih in knjižnicah) - njihovo delo z mladimi je temelj Bralne značke.

Bralna značka spodbuja prostovoljno branje v prostem času. Ves čas se razvija kot dopolnilo k pouku slovenskega jezika in književnosti ter dejavnostim (šolske) knjižnice, hkrati pa je kot obšolska/interesna dejavnost lahko svobodnejša, bližja otrokom in mladim, in tako uspešnejša pri oblikovanju bralcev za vse življenje. Vseskozi se močno vključuje v strokovna in družbena prizadevanja, da bi se dvignila bralna pismenost posameznikov in družbe v celoti.

MDPM za Goriško je regionalni koordinator izvajanja Bralne značke na goriških osnovnih šolah.

Več o bralni znački: https://www.bralnaznacka.si

 

1789671311964619_evs-24-25.png

Evropa v šoli je natečaj, ki poteka pod okriljem Zveze prijateljev mladine Slovenije (ZPMS). Temo natečaja vsako leto izbere Nacionalni odbor natečaja Evropa v šoli pri ZPMS, ki vsebinsko naravnanost in slogan navadno prilagodi temi evropskega leta ali ciljem trajnostnega razvoja.

Temeljni cilji natečaja so:

- prispevati k ustvarjalnemu soočenju z družbenimi problemi, s katerimi se spopadamo doma, v Evropi in svetu;

- krepitev medsebojnega razumevanja, strpnosti in solidarnosti

- pridobivanje novih znanj in vedenj ter spodbujanje kritičnega odnosa do dogajanj v ožjem in širšem okolju;

- prispevati k razvijanju ustvarjalnosti, zmožnosti samostojnega, kritičnega mišljenja in presojanja mladih;

- spodbujanje doživljanja in izražanja na vseh področjih umetnostnih zvrsti, zlasti na jezikovnem, likovnem, fotografskem in video področju.

Natečaj poteka na treh ravneh. Učenci in dijaki najprej ustvarjajo na šolski ravni, kjer mentorji izberejo izdelke in jih pošljejo ocenjevalnim komisijam na regijskih ravneh. Te izberejo najboljša dela s posameznega področja in jih posredujejo na nacionalno raven. Strokovna nacionalna ocenjevalna komisija nagradi prva tri dela posameznega natečajnega področja vsake starostne skupine. Natečaj Evropa v šoli se zaključi z nacionalno prireditvijo s podelitvijo priznanj in nagrad avtorjem nagrajenih del, ki navadno poteka v tednu, ko praznujemo dan Evrope (9. maj). 

MDPM za Goriško je leta 2021 ponovno prevzelo koordinacijo programa za področje Goriške.

Natečaj poteka v Evropi že od leta 1953. V Sloveniji ga organizira Nacionalni odbor natečaja, ki deluje v okviru ZPMS in v katerem sodelujejo zainteresirane nevladne in vladne organizacije, ki delujejo na področjih mednarodnega sodelovanja, izobraževanja, evropskih povezav in mladine ter učitelji z osnovnih in srednjih šol, prav tako pa tudi predstavniki organizacij, ki so prevzele regijsko koordinacijo natečaja.

Nacionalno koordinacijo natečaja je leta 2005 prevzela Zveza prijateljev mladine Slovenija, pred tem pa je koordinacijo vodil Informacijsko dokumentacijski center Sveta Evrope v Ljubljani.

V natečaju sodelujejo učenci osnovnih in srednjih šol, dijaških domov in šol s prilagojenim programom ter slovenskih šol v zamejstvu. Na natečaju vsako leto sodeluje več kot 10.000 mladih. Vsako šolsko leto Nacionalni odbor programa Evropa v šoli, izbere temo na podlagi katere osnovnošolci in srednješolci ustvarjajo na različnih področjih in se vključujejo v natečaje, ki so v sklopu programa razpisani.

Tema 2024-25: Digitalno državljanstvo - Čarovnija na dlani, naj te vodi modrost, ko brskaš po strani

Več o programu Evropa v šoli: https://www.zpms.si/programi/evropa-v-soli/

5953678727056421_trije-skratje.jpg

Zeleni nahrbtnik je okoljevarstveni program, namenjen predšolskim otrokom v vrtcih. V goriških vrtcih smo ga pričeli izvajati v šolskem letu 2007/08. V letih 2012-2013 je sodelovalo že 25 vrtcev in odločili smo se za potovanje Zelenega nahrbtnika s tremi škratki, po treh poteh. V letu 2020/21 ga zaradi epidemioloških ukrepov prvič nismo izvedli, v letu 2021/22 pa smo program nekoliko prenovili in ga konceptualno prilagodili aktualnim razmeram oz. dodali poudarek na vzgoji za aktivno državljanstvo. Vsak sodelujoči vrtec je prejel slikanico Greta in velikani ter po navdihu mlade okoljske aktivistke Grete sam poiskal problem v bližnjem okolju in se trudil z različnimi akcijami nanj opozoriti odrasle, pa tudi ostale mlade.

Osnovni namen in cilj programa je motivirati predšolske otroke, da sami razmišljajo o naravi in okolju v katerem živijo; da skozi igro, in svoji stopnji razumevanja primerno, spoznavajo okoljevarstvene probleme, nanje opozarjajo in iščejo rešitve.

Zeleni nahrbtnik 2024/2025:  Majhni koraki, velike spremembe

 

Naši trije škratje bodo tudi letos našli navdih in motivacijo v slikanicah o varovanju okolja, ki jim bodo še bolj približala okoljevarstvene teme.

Zeleni škratje bodo v vsakem vrtcu, skupaj z otroci seveda in s pomočjo vzgojiteljic, ki vedo za težave, ki pestijo naš planet in si želijo, da bi bil svet lepši, pripravili skupno 'vidno akcijo', s katero bodo opozorili na problem v svoji okolici. V vsakem vrtcu/enoti bodo pripravili svojo, vsaka pa bo del skupne akcije najmlajših na Goriškem, ki se bo izvršila 22. aprila 2025, na dan Zemlje. 

Ozrite se okrog sebe, odprite oči in prisluhnite! Kaj se dogaja v vaši okolici, kaj bi lahko izboljšali, da bi bil svet lepši, pravičnejši?

Iztočnice:

-       Želijo morda v bližini vrtca posekati drevo, zamenjati trato za parkirišče? Se lahko varno pripeljete do vrtca s kolesom, pridete peš ali je vrtec najbolje dostopen za avtomobile, ki škodi naši Zemlji?

-       Lahko pijete vodo iz bližnjega potoka? So reke, potoki, morje…dovolj čisti, da se v njih kopate? Če so, bodo čisti, tudi ko odrastete?

-       Iz kakšnih materialov so igrače in drugi predmeti (npr. posode, vrečke,…), ki jih vsakodnevno uporabljate? Iz naravnih materialov ali plastike? Imamo preveč stvari? Vsak predmet, ki ga kupimo ima za sabo zgodbo svojega nastanka. Marsikatera je zelo žalostna. Ali preveč kopičimo stvari? Ali neprestano kupujemo nove stvari, se jih hitro naveličamo in prehitro odvržemo v smeti, ko so še uporabne? Bi si lahko izposojali ali izmenjevali stvari, namesto da bi kupovali nove? Kaj bi lahko spremenili?

-       Imajo stavbe, v katerih preživite večji del dneva dodatno obleko, da ne izgubljajo preveč toplote? Ali se okrog vas pozimi kadi črn smrdeč dim iz dimnikov, da je težko dihati?

-       Kakšno hrano jeste? Pridelano v lokalnem okolju na ekološki način ali pride od daleč, nezdrava in po možnosti zapakirana v veliko embalaže? Je hrana v vrtcu, šoli, … zdrava, lokalna?

-       Imajo čebelice, ki so nujno potrebne za naše preživetje, dovolj hrane v vaši okolici?

-       Ali ljudje v vaši okolici skrbno odlagajo odpadke in jih pravilno ločujejo?

Predlogi za akcijo:

-       Razstava s pozivom za odrasle: Z razstavo opozorite na problem v svoji okolici. V dogovoru z lokalno skupnostjo jo lahko pripravite na javnem prostoru, da bo dosegla čim več ljudi: npr. »Za zdravo, lokalno hrano v vrtcih in šolah«, »Za izboljšanje kvalitete zraka / vode / zemlje«, »Proti pesticidom in herbicidom «, »Za več kolesarskih stez in manj pločevine okrog vrtcev in šol«, »Zelene površine namesto pločevine«, »Stop plastiki za enkratno uporabo«, …

-       Posadite drevo, grme, medonosne rastline… in podprite lokalne opraševalce

-       Prikažite šolski/ vrtčevski kuhinji predloge zdravih obrokov, mogoče organizirajte kako kuharsko delavnico tudi za starše

-       Organizirajte čistilno akcijo v lokalnem okolju skupaj s starši, …

-       Organizirajte izmenjevalnico oblačil, igrač, …

-       Drugo po vaši izbiri…

 

Kam po navdih in informacije?

* Knjige o ekologiji za otroke, npr.:

- ZAJČEV PROSTOR, goriške avtorice Tanje Badalič

- EKO KRALJ (Mojiceja Podgoršek)

- 10 STVARI, KI JIH LAHKO NAREDIM ZA LEPŠI SVET,Melanie Walsh

- ZVEDAVČKI: EKOLOGIJA https://epistola.si/produkt/zvedavcki-ekologija

-  12 KORAKOV ZA OKOLJE https://emka.si/products/12-korakov-za-okolje-2?gclid=CjwKCAjwu4WoBhBkEiwAojNdXh6AA8Cg2YAsMxaxvP_HDmWWWQQmlxJDDl2-D8lPWfbDWCu1hDCSIBoCM68QAvD_BwE

- O GORI: https://buca.si/knjigarna/leposlovje-knjizevnost/knjige-za-otroke-in-mladino/slikanice-pobarvanke/o-gori/

- PLANET BREZ ODPADKOV - Jess French: https://emka.si/products/planet-brez-odpadkov-1

- PLANET V ŽIVLJENJE ODET https://grafenauer.si/knjigarna/otrosko-in-mladinsko/slikanice/planet-v-zivljenje-odet/

- O MIŠKI, KI JE ISKALA SIR https://emka.si/products/o-miski-ki-je-iskala-sir-1

- ROBIN, MALI TJULENJ SKRBI ZA NARAVO (Andrea Reitmeyer)

- EKOKOLOVOZICIKEL (Mojiceja Bonte)

- EKO ZMAJČEK https://epistola.si/produkt/eko-zmajcek

- SPET ZELENO https://www.mimovrste.com/slikanice/webhiddenbrand-spet-zeleno-sasa-benulic-trda-2011?tab=description

(VIDEO PO TEJ KNJIGI: https://www.google.com/search?q=SPET+ZELENO&oq=SPET+ZELENO&aqs=chrome..69i57.1953j0j9&sourceid=chrome&ie=UTF-8#fpstate=ive&vld=cid:154b2665,vid:dG8YhwDUblM,st:0 )

- ZAJČICA IN ROKAVICA (Mojiceja Bonte)

- seznam knjig za mentorje Zelenega nahrbtnika: https://www.bralnaznacka.si/assets/Uploads/Priporocilni-seznami/za-Zeleni-nahrbtnik.pdf

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
* Slovenske nevladne organizacije, ki se ukvarjajo z reševanjem okoljske/ podnebne krize in okoljskim aktivizmom ter vzgojo (tu lahko najdete pomembne informacije in navdih – prebrskajte med članki, publikacijami, novičkami…):

- Greenpeace Slovenija: https://www.greenpeace.org/slovenia/
- Focus, društvo za sonaraven razvoj: https://focus.si/
- Umanotera: https://www.umanotera.org/
- Ekokrog: https://ekokrog.org/
- Eko Anhovo: http://www.ekoanhovo.org/
- Terraanima, društvo za poglobljeno ekologijo: http://www.terraanima.si/ekologija-za-otroke.html

Koraki:

1.                  7. februar 2025:rok za oddajo obrazca 1 'PRIJAVNICA' (potrditev sodelovanja v programu)

2.                  Izdelajte vrtčevskega zelenega škrata, ki bo otroke ves čas spremljal pri delu

3.                  Identificirajte problem v vaši okolici

4.                  Z otroci obdelajte problem in poiščite rešitve

5.                  Odločite se za vrsto akcije in način, s katerim boste pozvali odrasle k odgovornejšemu okoljskemu ravnanju

6.                  Napravite načrt akcije, pripravite vse potrebno v sodelovanju z otroki.

7.                  Z otroki začnete dejavnosti.

8.                  14. marec 2025: rok za oddajo obrazca 2 'NAŠA AKCIJA' (sporočite nam naslov glavne akcije z osnovnimi informacijami)

9.                  Glavno akcijo izvršite vsi istočasno na dan 22. 4. 2025(Če gre za razstavo, je lahko postavljena daljše obdobje). Če bi zaradi okoliščin ne uspeli prav na tisti dan, lahko seveda kak dan prej ali pozneje.

10.              16. maj 2025: rok za oddajo obrazca 3 'POROČILO'

11.              V kolikor bodo razmere dovoljevale, se vsi škratje, otroci, mentorji in organizatorji srečamo tretji petek v maju, na t.im. srečanju zelenih škratov.

12.              Po zaključku boste prejeli povezavo do kratkega anonimnega evalvacijskega vprašalnika. Po zaključku bodo sodelujoči vzgojitelji/-ce prejeli potrdilo za sodelovanje na programu.

Mi bomo poskrbeli za obveščanje medijev in za to, da bo sporočilo otrok doseglo čim več ljudi!

Pomembno: Akcija naj bo vidna ???? in naj ima konkretno sporočilo odraslim (eni ali več ciljnim skupinam: staršem, odgovornim v vrtcu, lokalni skupnosti, županu…)

Srčno vabljeni, da se nam pridružite!

Za več informacij, nasvet, pomoč… sem vam na voljo:
Andreja Vizintin, koordinatorka programa Zeleni nahrbtnik
MDPM za Goriško

030 703 832

Vsako leto v decembru v sodelovanju z goriškimi občinami (Šempeter- Vrtojba, Miren-Kostanjevica, Renče-Vogrsko in Kanal) pri MDPM za Goriško obdarujemo predšolske otroke v vrtcih ter šolarje prve triade s kakovostnimi darili, ki spodbujajo njihov razvoj.

Prav tako imamo konec decembra na društvu prireditev za otroke (naše uporabnike iz socialno ranljivih družin) - obisk Dedka mraza in obdarovanje, ki nam ga omogočajo različni donatorji (ZPMS, razne ustanove in podjetja).

9555040636940883_dedek-mraz2024.jpg